Prestiżowe wyróżnienie dla kierunku GOZ

18 marca 2019 roku w Pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnej pod Warszawą odbyła się IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością”. Podczas Gali Finałowej reprezentanci wyróżnionych kierunków i specjalności studiów odebrali certyfikaty akredytacyjne Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego będące potwierdzeniem najwyżej jakości kształcenia oraz prowadzenia studiów zgodnie z potrzebami rynku pracy.

W tym roku ten prestiżowy certyfikat uzyskał jeden z kierunków studiów prowadzonych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, którym jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego. Certyfikat odebrali pracownicy Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów, autorzy zwycięskiego wniosku – dr Ewa Brągoszewska oraz dr inż. Marcin Landrat.

Kierunek jest przyszłościowy i oparty o nową i promowaną przez UE koncepcję Gospodarki Obiegu Zamkniętego, według której produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a odpady – jeżeli już powstaną – powinny być traktowane jako surowce wtórne, które można poddać recyklingowi, przetworzyć i ponownie wykorzystać. To odróżnia ją od gospodarki linearnej, opartej na zasadzie „weź, wyprodukuj, zużyj i wyrzuć”, w której odpady są przeważnie ostatnim etapem cyklu życia produktu.
W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia dydaktyczne i naukowe stworzyliśmy innowacyjny program nauczania, który łączy w sobie wiedzę inżynierską z umiejętnościami biznesowymi oraz kompetencjami miękkimi – mówi dr hab. inż. Krzysztof Pikoń, prof. PŚ – kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów i jednocześnie opiekun nagrodzonego kierunku – Praktyczny profil kształcenia oparty o uczestnictwo studentów w rzeczywistych projektach i ścisły kontakt z przemysłem i nowoczesne metody dydaktyczne to według nas recepta na skuteczne nauczanie godne XXI wieku.

Warto zaznaczyć, że znak Jakości „Studia z Przyszłością” otrzymują kierunki studiów, które swoje programy opierają na trzech filarach: dążeniu do przekazywania aktualnej, nowoczesnej wiedzy, kreowaniu umiejętności i kompetencji społecznych poszukiwanych przez pracodawców oraz inwestowaniu w najwyższą jakość edukacji.

Liczba kierunków wyróżnionych certyfikatem „Studia z Przyszłością” stanowi tylko 0,6% wszystkich kierunków studiów prowadzonych na polskich uczelniach, mimo bardzo dużego zainteresowania programem „Studia z Przyszłością”, rekordowego wśród wszystkich innych programów akredytacyjnych Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego – powiedział podczas Gali Wojciech Daniel, prowadzący uroczystość.

W Programie „Studia z Przyszłością” już po raz czwarty wyróżniliśmy uczelnie, wydziały, instytuty i katedry, które sztukę nowoczesnego kształcenia opanowały do perfekcji. Które są liderami efektywnej edukacji akademickiej – nie tylko w skali kraju, ale nierzadko i w wymiarze europejskim. Gratuluję Państwu wypracowania sobie takiej pozycji na rynku szkolnictwa wyższego. Gratuluję kreatywności i nowoczesności w podejściu do realizowania własnej, akademickiej misji. Działają Państwo na niwie naukowej i dydaktycznej wedle tych samych standardów, których Państwo uczą studentów: a zatem innowacyjnie, twórczo, progresywnie. Kierunki i  specjalności, które Państwo reprezentują to nie tylko kierunki, które z pełnym przekonaniem można rekomendować kandydatom na studia. To również kierunki, które należy pokazywać innym uczelniom jako skarbnice dobrych, akademickich praktyk, jako wzory do naśladowania – mówiła do laureatów Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.